slikasastanak

Banjaluka – Poslovna zajednica u RS poručila je u petak, 19.06.2015, da je za njih neprihvatljivo poskupljenje struje i apelovala na Vladu RS da ne dozvoli povećanje cijene jer bi to privredu dovelo u još teži položaj.

Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS organizovalo je na zahtjev poslovne zajednice sastanak kojem su prisustvovali i čelnici “Elektroprivrede RS” i Regulatorne komisije za energetiku RS koja je na zahtjev preduzeća iz sistema “Elektroprivrede” 11. juna donijela odluku o poskupljenju struje. Prema toj odluci, od 1. jula struja će za domaćinstva biti skuplja za 9,4 posto, dok za 92 posto malih kupaca među kojima su trgovine, zanatlije, ugostitelji, škole i drugi preduzetnici neće biti promjene. U “Elektroprivredi RS” i Regulatornoj komisiji za energetiku još ne mogu reći koliko će u prosjeku biti povećanje cijene struje za industrijske potrošače. Privrednici su kazali da će na osnovu onoga što im je na sastanku prezentovano najveći broj njih struju plaćati skuplje za 10 do 12 posto. Jedino je poznato da “Elektroprivreda” neće iskoristiti mogućnost za dodatno povećanje struje za privredu.

Direktor Privredne komore RS Dragica Ristić istakla je da je izričit zahtjev poslovne zajednice da se u ovoj godini ne donosi odluka o povećanju cijene struje.

– Najavljena rasterećenja privrede se očekuju u drugoj polovini godine, dok se odluke o opterećenjima, u koje ubrajamo i poskupljenje struje i produženje plaćanja solidarnog doprinosa, donose vrlo brzo – naglasila je Ristićeva.

Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić istakao je da je najveći broj industrijskih potrošača na 10-kilovoltnom napajanju i da će za njih cijena biti povećana od 10 do 12 posto.

– Najveći dio povećanih troškova “Elektroprivrede RS” na osnovu čega je i donesena odluka o poskupljenju nastao je u odnosima s Vladom. Od 35 miliona KM, za koliko treba da budu povećani prihodi “Elektroprivrede”, 20 miliona iznose takse koje su otišle za poplavljene. Dakle, ovo poskupljenje je krpljenje rupa nastalih Fondom solidarnosti – kazao je Trivić.

Istaknuo je da će produženje plaćanja solidarnog doprinosa i poskupljenje struje uticati na smanjenje dobiti u mnogim firmama od pet do deset posto.

– Činjenica je da mi imamo najjeftiniju struju, ali Vlada kao većinski vlasnik “Elektroprivrede” i onaj ko donosi konačnu odluku o poskupljenju ne treba to dopustiti prije nego se sprovedu sve mjere na poboljšanju stanja, inače će privreda doći u još težu situaciju – naglasio je Trivić.

Generalni direktor “Elektroprivrede RS” Branislava Milekić istakla je da je zahtjev za povećanje cijena bio neminovan jer je od 2010. godine, kada je ona posljednji put povećana, došlo do uvođenja niza naknada i troškova.

– Tarife za električnu energiju obuhvaćaju samo nužne troškove za obavljanje djelatnosti proizvodnje, distribucije i snabdijevanja potrošača strujom i odnose se na javno snabdijevanje – kazala je Milekićeva i dodala da je, naročito nakon osnivanja Fonda solidarnosti za obnovu RS i uvođenja naknade za korištenje prirodnih resursa, postalo neminovno da preduzeća podnesu zahtjev za izmjenu cijene struje.

Kazala je da nije moguće reći za koliko će u prosjeku poskupjeti struja za industrijske proizvođače i da to zavisi od strukture potrošnje.

– Ne može se govoriti da je to 12 posto. Tarifni stavovi koje je utvrdio regulator mogu se povećati za 10 posto u narednih 60 dana, odnosno za 20 posto u narednoj godini, ali “Elektroprivreda RS” neće ići s tim povećanjem – kazala je Milekićeva i dodala da ova odluka mora biti potvrđena od strane Vlade RS.

Ponovila je da su cijene struje za privrednike u RS daleko niže u odnosu na FBiH i zemlje u regiji.

Član Regulatorne komisije za energetiku RS Ljubo Glamočić ponovio je da su oni donijeli odluku o poskupljenju za grupe potrošača koje su u njihovoj nadležnosti, a to su domaćinstva, javna rasvjeta i mali potrošači, zanatlije, škole i drugi.

– Pored toga preporučili smo “Elektroprivredi” kolike bi tarife bile optimalne za snabdijevanje preduzeća. Konačnu odluku o tome donosi “Elektroprivreda” – kazao je Glamočić.

Vlada RS

Premijer RS ​​Željka Cvijanović rekla je da je njen stav da poskupljenje struje maksimalno može biti tri do četiri posto. Kazala je da je Vlada od regulatora tržišta i “Elektroprivrede” tražila obrazloženje u vezi sa predloženim poskupljenjem struje, kako bi se utvrdilo što se dalje može učiniti. Cvijanovićeva je istakla da Vlada nije nadležna za određivanje cijene struje i da je to posao Regulatorne komisije za energetiku, koja je tijelo Narodne skupštine RS.

Ispred Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, osim potpredsjednika Saše Trivića, na sastanku je učestvovao i potpredsjednik Janko Petrović.

Izvor: Glas Srpske