Wheat-Field

Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske apsolutno neprihvatljivom smatra preporuku Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske o produženju naplate doprinosa do 31.12.2015. godine, kao i upućivanje Prijedloga zakona o izmjenama zakona o posebnom doprinosu za solidarnost po hitnom postupku na razmatranje u okviru 4. sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.

Produžavanje važenja poreskih obaveza bez bilo kakvih konsultacija sa socijalnim partnerima vidimo kao još jedan oblik skrnavljenja socijalnog dijaloga. Način predlaganja i donošenja ovih mjera je još jedan pokazatelj da Vlada prema socijalnim partnerima ne pokazuje ni najmanje poštovanja, što će imati dalekosežne posljedice u budućim odnosima.

Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske želi upozoriti javnost i institucije Republike Srpske da, i pored proklamovanih reformi sa ciljem poboljšanja uslova poslovanja, Vlada svojim aktivnostima i dalje, kao i u proteklih 5 godina, nedostatak sredstava u budžetu uzima od privrede, čime dovodi do vrlo negativnih efekata povećanja poreskih davanja po poslovnu zajednicu. Smanjenje konkurentnosti domaće privrede po osnovu povećanja troškova rada, dovodi do zaustavljanja razvoja preduzeća, a samim tim i do smanjenja broja potencijalno novootvorenih radnih mjesta. Podaci Poreske uprave RS pokazuju da je u ovoj godini povećan broj preduzeća koja kasne sa uplatom poreza i doprinosa, što je još jedan pokazatelj težine situacije koju, očito, nadležni ne žele vidjeti.

Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske ne prepoznaje da je Vlada preduzela odgovarajuće mjere na uštedama kroz reforme javne uprave, rada javnih preduzeća, opština, zdravstva i drugih institucija, već se i dalje svi troškovi neracionalnog poslovanja prevaljuju na privredu i građane.

Ekonomija Republike Srpske već duži niz godina funkcioniše u uslovima političke nestabilnosti i pravne nesigurnosti, a uz ovakvo vođenje poreske politike i u poslovnoj nestabilnosti, što za posljedicu ima i lošu poruku potencijalnim investitorima.

Najavljene ekonomske i socijalne reforme sa ciljem poboljšavanja uslova poslovanja su nam potrebne hitno. Moderno radno zakonodavstvo, smanjenje oporezivanja rada i smanjenje javne potrošnje su osnovni preduslovi za poboljšanje poslovnog ambijenta i predstavljaju srž ekonomsko-socijalnih reformi.

Imajući u vidu i da je značajan broj poslodavaca planirao troškove rada u skladu sa rokom predviđenim Zakonom o posebnom doprinosu za solidarnost, pozivamo Vladu Republike Srpske da povuče Prijedlog zakona iz procedure usvajanja.