Poslovna zajednica predstavila je svoje prioritetne zahtjeve koji će biti upućeni novoj Vladi RS. Na prvom mjestu nalazi se rasterećenje privrede kroz smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta, što se može postići izmjenama Zakona o porezu na dohodak u smislu povećanja neoporezivog dijela dohotka na nivo najniže plata. Takođe, poslovna zajednica traži izmjene Zakona o dječijoj zaštiti, kako bi se sistemski riješilo porodiljsko bolovanje, odnosno kako bi se refundiranje porodiljskog bolovanja poslodavcima vršilo u bruto iznosu.

Nezaobilazan zahtjev je i donošenje novog Zakona o radu, rekao je potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, Saša Trivić, na konferenciji održanoj u petak, 24. oktobra 2014. u Banjoj Luci. U zahtjevima koji bi trebalo da budu uvaženi u Ekonomskoj politici RS za 2015. godinu, naglašena je i potreba rješavanja nelikvidnosti privrede i vanbudžetskih fondova kroz implementaciju Zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije i donošenje Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza.

Uključivanje poslovne zajednice u proceduru imenovanja ministra zaduženog za privredu te unapređenje rada inspekcijskih i pravosudnih organa, suzbijanje sive ekonomije i reforma obrazovanja, takođe su našli svoje mjesto u zahtjevima.

Potpredsjednik Saša Trivić rekao je da javna potrošnja mora biti smanjena, jer je prisutna velika razlika u platama budžetskih potrošača i zaposlenih u privredi.

– Osim toga, glomazna administracija i komplikovane procedure stvaraju troškove privredi. Tražimo kompletnu reformu javne uprave, jer je političko zapošljavanje napravilo negativnu selekciju i time podiglo troškove privrede, ali i plata u javnoj upravi – naglasio je Trivić.

On je istakao da se privreda mora razdvojiti od politike i da ministar zadužen za tu oblast treba da bude menadžer. Kazao je da stranke u svojim redovima sigurno imaju sposobne ljude iz svijeta biznisa i da poslodavci traže da ministar privrede bude imenovan iz takvog kruga ljudi.

– Dosadašnja rješenja na tom planu i rezultati koje je Vlada zajedno sa poslodavcima ostvarila u privredi nisu bili na zadovoljavajućem nivou – kazao je Trivić.

Govoreći o razlozima za donošenje novog zakona o radu, Trivić je rekao da su to učinile i Hrvatska i Srbija i da poslovna zajednica ne razmišlja da do toga neće doći i u RS. On je ponovio da poslodavci ne traže smanjenje radničkih prava, već samo jednostavnije procedure u oblasti radnih odnosa.

Istakao je da je jedan od prijedloga poslovne zajednice i da za svakog novog radnika država poslodavcima na kraju godine odobri subvenciju.

– Tražimo da na transparentan način bude odobrena pomoć firmama koje su u razvoju i da odluka o subvenciji ne bude prepuštena određenim komisijama nego da bude donošena na osnovu jasnih dokaza da firma ima veći broj radnika nego prethodne godine – rekao je Trivić.

Kada je u pitanju zahtjev za unapređenje rada inspekcijskih i pravosudnih organa, Trivić je rekao da u društvu postoji doza pravne nesigurnosti te da bi blokiranje nesavjesnih preduzetnika, po uzoru na rješenja u Srbiji, moglo uozbiljiti međusobne odnose poslodavaca.

Ovdje možete pročitati dokument Prioritetni zahtjevi poslovne zajednice.