Cjelokupna poslovna zajednica se u proteklih nekoliko sedmica uključila u aktivnosti na ublažavanju posljedica elementarne nepogode koja je pogodila Republiku Srpsku.
Republiku Srpsku očekuje težak period sanacije šteta nastalih na privrednim i objektima građana.

Želimo da podsjetimo javnost i institucije da je prije elementarnih nepogoda privreda poslovala u dosta lošim uslovima, čije glavne karakteristike su: destimulativan poreski sistem, zahtjevan regulatorni okvir, visoka javna potrošnja, siva ekonomija i korupcija.

Imajući u vidu iskazanu solidarnost svih populacija u Srpskoj, ovu situaciju smatramo prilikom za pokretanje strukturnih reformi sa glavnim ciljevima usmjerenim ka reafirmaciji rada, korekcijama u raspodjeli i smanjenju javne potrošnje.

Skupština Unije udruženja poslodavaca RS je na sjednici zaključila da su eventualna nova opterećenja na poslovnu zajednicu apsolutno neprihvatljiva, kao i da bi evenutalno preduzimanje takvih mjera dodatno urušilo poslovni ambijent u Republici Srpskoj. Posebno je potrebno imati u vidu da je poslovna zajednica već u značajnoj mjeri pokazala solidarnost prema poplavljenim privrednim subjektima i građanima.
Poslodavci  iskazuju spremnost za sufinansiranje solidarnog doprinosa na neto plate u skladu sa svojim mogućnostima, uz uslov da se na te iznose ne obračunavaju porezi i doprinosi.

Isto tako, želimo da naglasimo da su, tokom prethodnih sastanaka, Ministarstvo finansija u Vladi RS i predstavnici poslovne zajednice imali identične stavove kada je u pitanju uvođenje solidarnog doprinosa na neto plate u trajanju do godinu dana.

Poslovna zajednica očekuje od Vlade Republike Srpske da realizuje predložena rješenja u skladu sa postignutim dogovorima, kao i od najodgovornijih institucija Republike Srpske da prepoznaju poslovnu zajednicu kao glavnog partnera u prevazilaženju nastale situacije.