world-day-for-decent-work

Na prijedlog Međunarodne organizacije rada, Ujedinjene nacije i Socijalni savjet su 1999. godine utemeljili koncept dostojanstvenog rada, kao i Svjetski dan dostojanstvenog rada  7. oktobar.

Koncept dostojanstvenog rada je forumulisala Međunarodna organizacija rada (ILO) sa svojim konstituentima – vladama, poslodavcima i radnicima – kao sredstvo da se identifikuju glavni prioriteti organizacije. On se zasniva na razumijevanju da je rad izvor ličnog dostojanstva, stabilnosti porodice, mira u zajednici i ekonomskog rasta, koji daje mogućnost za stvaranje produktivnih radnih mjesta i razvoj preduzeća.

Dostojanstven rad odražava prioritete na socijalnom, ekonomskom i političkom dnevnom redu zemalja i međunarodnog sistema. Za relativno kratko vrijeme, postignut je međunarodni konsenzus među vladama, poslodavcima, radnicima i civilnim društvom da su produktivan i dostojanstven rad ključni elementi za postizanje fer globalizacije, smanjenje siromaštva i postizanje pravednog, inkluzivnog i održivog razvoja.

Na posljednjoj sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, dostojanstven rad i četiri stuba ILO Programa dostojanstvenog rada – povećanje zaposlenosti, socijalna zaštita, prava na radu i socijalni dijalog, postali su integralni elementi nove UN 2030 Agende za održivi razvoj. Osmi cilj Agende 2030 poziva na promociju održivog, inkluzivnog ekonomskog razvoja, potpuno i produktivno zapošljavanje i pristojan rad, i predstavlja ključnu oblast angažovanja ILO-a i njenih konstituenata.